- To event minęło.
Wtorek Jazzowy: „Projekt Wróbel”
maj 24, 2016 @ 20:00
Koncert jazzowy zorganizowany przez Stowarzyszenie SZOK – Szczecińska Offensywa Kulturalna dofinansowany ze środków Miasta Szczecin
Wtorki Jazzowe to spotkania z artystami, grającymi muzykę jazzową i około jazzową, ambitne formy, które należą do niszy, a które warto pokazywać, edukować publiczność, zarażać młodych muzyków pozytywnym przekazem. Ta edukacja publiczności, obcowanie z dobrą muzyką i najlepszymi wykonaniami, warsztaty, prelekcje odbywać się będą w ramach koncertów, spotkań i warsztatów.
„Jazz z historią w tle”, to jedna z form, podczas której nauczyciel akademicki Akademii Sztuki Tomasz Licak w formie zbliżonej do akademii jazzu opowiada, edukuje i gra na żywo wraz z zaproszonymi gośćmi z kraju i zza granicy. Do końca roku 2016 Stowarzyszenie SZOK – Szczecińska Offensywa Kulturalna przygotowało 4 spotkania ze specjalnymi gośćmi, którzy oprócz przekazania wiedzy, zagrają koncerty.
„Projekt Wróbel” Maćka Wróbla czyli:
Maciej Wróbel – perkusja,
Jacek Mazurkiewicz – kontrabas,
Tomek Licak – saksofony, klarnety, elektronika
Maciej Wróbel to doświadczony szczeciński perkusista, kompozytor i aranżer, znany z takich projektów jak Rykoszept, Clockwork czy Granie Herberta.
Do wspólnego muzykowania w ramach „PROJEKT WRÓBEL“ zaprosił takich artystów jak: saksofonistę i kompozytora Tomasza Licaka, basistę Pawła Grzesiuka, czy wszechstronnego instrumentalistę kompozytora kontrabasistę Jacka Mazurkiewicza
Projekt WRÓBEL to emocjonalna podróż podczas której usłyszycie Państwo autorskie kompozycje każdego z członków projektu. Nowoczesny jazz z domieszką przestrzennego, momentami mrocznego klimatu który powoduje niezwykłe emocje u słuchaczy.
Koncert projektu WRÓBEL to także swoisty miks różnych gatunków muzyki improwizowanej.
Zapraszam Państwa do zapoznania się z recenzją premierowego koncertu, który odbył się w szczecińskim klubie Rocker w ramach festiwalu AKUSTYCZEŃ LUTUJE 2015:
„Projekt WRÓBEL to świeża sprawa (…). Zespół powstał na dwa, trzy tygodnie przed premierowym koncertem, ale biorąc pod uwagę doświadczenie sceniczne tria, nie dziwi fakt, iż nie dało się odczuć niezgrania czy braku pewności. Maciek Wróbel wcielił się w rolę konferansjera. Opowiadał o okolicznościach powstania poszczególnych utworów jak i nie ukrywał satysfakcji z powodu zaangażowania właśnie tych, a nie innych muzyków w ten projekt. Koncert miał klimat jazzowej impresji z przeważającą domieszką niepokoju, na które to subiektywne odczucie autora powyższej relacji może mieć wpływ wrażenie jakie wywarł na nim utwór „Strange Situation” z brawurowym solo lidera zespołu. Miejmy nadzieję, że projekt ten nie poprzestanie na jednym koncertowym strzale, który wydarzył się w ramach festiwalu Akustyczeń Lutuje.
Maciek Wróbel – Moje spotkanie z muzyką rozpocząłem w szkole muzycznej I stopnia w Goleniowie w klasie fortepianu, prowadzonej przez Panią M.kochan W roku 1998 ukończyłem Liceum Muzyczne II st. im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, w klasie waltorni oraz fortepianu. Przez cały okres mojej muzycznej edukacji fascynowała mnie perkusja, co spowodowało, że w roku 2001 rozpocząłem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzyłem jako muzyk i kompozytor wiele projektów muzycznych, m.in.: Rykoszept, Clockwork- feat. Łukasz Poprawski, Granie Herberta, Szczecin Art Ensemble i wiele innych projektów… Miałem niezwykłą przyjemność i zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Łukaszem Poprawskim, Michałem Wróblewskim, Przemysławem Raminiakiem, Sebastianem Sołdrzyńskim, Wojtkiem Olszakiem, Wojtkiem Pilichowskim, Markiem Kazaną, Krzysztofem Napiórkowskim, Joanną Kondrat, Joanną Gajdą..
Tomasz Licak – Kompozytor i saksofonista jazzowy, urodzony w 1986 roku w Szczecinie. Od 2005 roku związany z Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami (m. in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson, Marek Kądziela). Oprócz własnego trio, w skład którego wchodzą perkusista Rasmus Schmidt i kontrabasista Richard Andersson, tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem Grand Prix konkursu „Bielskiej Zadymki Jazzowej 2010“ (uzyskanego z zespołem Outbreak Quartet) oraz nagrody indywidualnej „Krokus Jazz Festival“ w roku 2009 w Jeleniej Górze. Regularnie koncertuje z różnymi formacjami, takimi jak chociażby: Horn Amok, Krebstet, czy Licht An!. Ma na swoim koncie płyty: K.R.A.N. Kran, Last Call – The Outbreak Quartet, Quintet feat. Anders Mogensen. Jednym z jego ostatnich projektów jest sekstet Trouble Hunting, który gra muzykę autorską w stylu „improv“. W kwietniu 2012 ukazała się debiutancka płyta zespołu (wyd. Multikulti). Jako saksofonista łączy język hard-bopu z muzyką free.
Jacek Mazurkiewicz – Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA). Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Daniel Levin, Rob Brown, Giridhar Udupa, Mikołaj Trzaska, Andrzej Przybielski, Patryk Zakrocki, Tomasz Dąbrowski, Andrew Drury, Michael Zerang, Pulsarus, Słoma, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Limboski, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.
Więcej informacji na:
www.facebook.com/maciejwrobeldrums
Zobacz także:
Wróbel live – „Strange situation” part2
Wróbel live – „Music is everywhere”
Organizator:
Stowarzyszenie SZOK – Szczecińska Offensywa Kulturalna
https://www.facebook.com/SZczecinskaOffensywaKulturalna/
Koncert w ramach realizacji zadania publicznego „Całoroczna oferta programowa 2016 w obszarze kultury realizowana w Szczecinie” pt: SZCZECIŃSKA OFFENSYWA KULTURALNA – edukacja i promocja kultury dla mieszkańców Szczecina dofinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.
Wstęp wolny!